AlkoDoktor.pl

Wszywka alkoholowa – jak działa i komu może pomóc?

Alkoholizm to jedno z najpoważniejszych uzależnień, które dotyka ludzi na całym świecie, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Jednym z nowoczesnych sposobów walki z tym problemem jest terapia za pomocą wszywki alkoholowej. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polega ta metoda, jak działa wszywka alkoholowa i komu może rzeczywiście pomóc.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa implantu zawierającego disulfiram – substancję, która wpływa na metabolizm alkoholu w organizmie. Po zażyciu alkoholu u osoby posiadającej wszywkę z disulfiramem dochodzi do nagromadzenia w organizmie acetaldehydu, co prowadzi do nieprzyjemnych objawów takich jak nudności, wymioty, ból głowy, kołatanie serca, a nawet lęk. Reakcje te są na tyle nieprzyjemne, że odstraszają od sięgania po alkohol.

Jak działa wszywka?

Implantacja wszywki jest prostym zabiegiem, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wszywka umieszczana jest pod skórą, najczęściej w okolicy brzucha czy ramienia, i stopniowo uwalnia disulfiram do organizmu przez okres od kilku miesięcy do nawet dwóch lat, w zależności od rodzaju implantu.

Działanie wszywki jest oparte na reakcji awersyjnej. Gdy osoba z wszywką spożyje alkohol, występują silne objawy fizyczne, które mają za zadanie wywołać negatywną reakcję na alkohol i tym samym zapobiegać dalszemu picu.

Komu może pomóc wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa jest zalecana głównie osobom, które mają już za sobą jakieś etapy leczenia uzależnienia i zdecydowane są kontynuować proces trzeźwienia. Jest to szczególnie dobra opcja dla osób, które już wcześniej doświadczyły trudności w utrzymaniu abstynencji, mimo prób leczenia innymi metodami.

Zalety i wady terapii wszywką

Zalety:

  • Długotrwałe uwalnianie disulfiramu zapewnia ciągłą ochronę.
  • Silna motywacja do niepicia ze względu na nieprzyjemne objawy po spożyciu alkoholu.
  • Procedura jest szybka i bezpieczna.

Wady:

  • Możliwość wystąpienia skutków ubocznych związanych z implantacją.
  • Nie leczy przyczyn uzależnienia, a jedynie pomaga w abstynencji.
  • Wysoki koszt terapii może być barierą dla niektórych pacjentów.

Podsumowanie

Wszywka alkoholowa to efektywne narzędzie wspomagające leczenie uzależnienia od alkoholu, ale jak każda metoda, ma swoje plusy i minusy. Ważne jest, by decyzję o jej zastosowaniu podjąć razem z lekarzem specjalistą, który oceni, czy w danym przypadku jest to odpowiednia forma terapii. Pomimo pewnych ograniczeń, dla wielu osób wszywka alkoholowa może być krokiem w stronę trwałej trzeźwości i lepszego życia.

Udostępnij nasz wpis