AlkoDoktor.pl

Wczesne objawy uzależnienia od alkoholu: jak je rozpoznać?

Uzależnienie od alkoholu to narastający problem społeczny dotykający coraz większą liczbę osób na całym świecie. Zanim jednak ktoś zacznie pić w sposób kompulsywny, zazwyczaj pojawiają się wczesne objawy uzależnienia. Czy potrafisz je rozpoznać?

Zwiększone spożycie alkoholu

Jednym z pierwszych i najłatwiejszych do zauważenia sygnałów jest zwiększenie ilości spożywanego alkoholu. To, co kiedyś było jednym drinkiem, teraz staje się dwoma, trzema lub więcej.

Utrata kontroli nad piciem

Niezdolność do powstrzymania się od picia, nawet wtedy, gdy postanowimy nie pić, może być sygnałem ostrzegawczym.

Wycofanie się z życia społecznego

Zauważasz, że ktoś bliski unika spotkań towarzyskich lub zmienia swoje towarzystwo na takie, które akceptuje nadmierne spożycie alkoholu? To kolejny alarmujący sygnał.

Negatywne konsekwencje związane z alkoholem

Jeżeli spożycie alkoholu zaczyna powodować problemy w pracy, w relacjach z innymi ludźmi czy w życiu osobistym – jest to wyraźny sygnał problemu.

Tolerancja na alkohol

Potrzeba większej ilości alkoholu, aby osiągnąć dawne uczucie upojenia, jest jednym z pierwszych sygnałów, że ciało zaczyna się dostosowywać do stałego spożywania alkoholu.

Objawy odstawienia

Niepokój, drżenie rąk, bezsenność czy nudności po tym, jak przestaje się pić, są sygnałem, że ciało stało się fizycznie uzależnione.

Ucieczka przed problemami

Używanie alkoholu jako sposobu radzenia sobie z problemami lub regulacji emocji jest niepokojącym znakiem.

Podsumowanie

Wczesna interwencja i rozpoznanie problemu to klucz do skutecznego leczenia alkoholizmu. Jeżeli zauważasz u siebie lub bliskiej osobie powyższe objawy, nie bagatelizuj problemu. Pomoc specjalistów, oraz metody leczenia takie jak wszywki alkoholowe, mogą być pierwszym krokiem w drodze do zdrowia.

Udostępnij nasz wpis